BUFFALO Buffalo Rugby RUGBY
Home Field Delaware Park | Home Base Brawler's Deli
History

People

Events

Awards

People

Year President VP Match Sec Treas Spr Capt Fall Capt Coach
1966 Jack Krajewski           Howell?
1967 Jack Krajewski           Crotty - Needham?
1968 Jack Krajewski           Crotty - Needham?
1969 Andy Smith           Crotty - Needham?
Year President VP Match Sec Treas Spr Capt Fall Capt Coach
1970              
1971 Frank Thomas   Jeff Gers   Chuck Koltoff?    
1972 Chuck Koltoff   Stan Swisher   Bruce Marzahn Bruce Marzahn  
1973 Bruce Marzahn   Stan Swisher Ron Astridge Bruce Marzahn Bruce Marzahn  
1974 Jim Edmonds Ron Astridge Mike Gfoefrer Jim Fritton Ron Astridge    
1975 Pat Giles Harris Ron Astridge Tom Henrich John Rolfe Tim Dittmar  
1976 Pat Giles   Ron Astridge Tom Henrich Peter Bates    
1977 Gus Keenan Tim McQuade Oscar Bargnes Dave Knowl Jim Haberstro Jim Haberstro  
1978 Larry Lucarelli Tim McQuade Oscar Bargnes Dave Knowl Pat Giles Pat Giles  
1979 Tom Finn Dave Olshen Buddy Calish   Ron Astridge Ron Astridge  
Year President VP Match Sec Treas Spr Capt Fall Capt Coach
1980 Tom Surwill     Gerry Wojcik Ron Astridge Ron Astridge  
1981 Tom Surwill     Gerry Wojcik Ron Astridge Randy Bailey  
1982 Tom Surwill     Gerry Wojcik Gerry Wojcik Gerry Wojcik  
1983 Tom Surwill Jim Dunnigan Bruce Marzahn Gerry Wojcik Frank Holden Jim Hess  
1984 Steve Kuznik Gene Adams   Fronz Ross Ed Lawrence    
1985 Steve Kuznik Lex Maccubbin   Fronz Ross      
1986 Fronz Ross Paul Sauer Jack Schweigel Gene Adams Ron Astridge Tom Surwill  
1987 Fronz Ross Neale Ferguson Jack Schweigel Lex Maccubbin Tom Surwill Ed Lawrence  
1988 Dan Drury   Jack Schweigel Lex Maccubbin Bill Lasckowski    
1989 Chuck Mosey Dan Chiacchia Jack Schweigel Lex Maccubbin Bo Minogue Steve Day?  
Year President VP Match Sec Treas Spr Capt Fall Capt Coach
1990 Lex Maccubbin Steve Day Jack Schweigel Matt Szotak Ed Lawrence Ed Lawrence  
1991 Lex Maccubbin       Dean Penman Dean Penman  
1992 Lex Maccubbin     Mike Dahm Dean Penman Dean Penman  
1993 Lex Maccubbin Steve Kuznik Alan Donatelli Mike Dahm Dean Penman Dean Penman  
1994 Lex Maccubbin Steve Kuznik Alan Donatelli Ted Graney Dean Penman Dean Penman Lex Maccubbin
1995 Alan Donatelli John Jablonski   Ted Graney Vince Mistretta Cameron Townsend Lex Maccubbin
1996 John Jablonski Mike Lewis Lex Maccubbin Ted Graney Scott Terech Jerry Hahn Lex Maccubbin
1997 John Jablonski Mike Lewis Lex Maccubbin Ted Graney     Steve Kuznik
1998 John Jablonski Tom Finn Lex Maccubbin Ted Graney Jerry Hahn Ted Graney Steve Kuznik
1999 John Jablonski Tom Finn Lex Maccubbin Ted Graney Ted Graney Paul Vallone Steve Kuznik
Year President VP Match Sec Treas Spr Capt Fall Capt Coach
2000 Ted Graney John Baldwin Paul Vallone   Paul Vallone Paul Vallone Steve Kuznik
2001 Ted Graney John Baldwin Paul Vallone John Emmons Paul Vallone Paul Vallone Bob Chester
2002 John Baldwin Pete LaJeunesse Paul Vallone John Emmons Paul Vallone Paul Vallone Bob Chester
2003 John Baldwin Pete LaJeunesse Paul Vallone Alex Nadiak Paul Vallone Paul Vallone Bob Chester
2004 John Baldwin Pete LaJeunesse Paul Vallone Alex Nadiak Paul Vallone Paul Vallone Bob Chester, Ron Astridge
2005 Pete LaJeunesse Steve Caruana Paul Vallone Alex Nadiak Paul Vallone Paul Vallone Bob Chester, Ron Astridge (spring)
2006 Pete LaJeunesse George Skaros Paul Vallone Alex Nadiak Paul Vallone Alex Nadiak Matt MacRoberts (fall)
2007 Paul Vallone Matt dePoint Dan Ryan Alex Nadiak Alex Nadiak Alex Nadiak Ron Astridge
2008 Paul Vallone Matt dePoint Steve Molnar Nick Kusmierski Alex Nadiak Alex Nadiak Ron Astridge
2009 Paul Vallone Matt dePoint Steve Molnar Nick Kusmierski Alex Nadiak Alex Nadiak Ron Astridge
Year President VP Match Sec Treas Spr Capt Fall Capt Coach
2010 Paul Vallone Matt dePoint Dan Ryan Nick Kusmierski Alex Nadiak Bill Conrad Ron Astridge
2011 Nick Kusmierski Dave Cieslik Dan Ryan Matt Sutton Bill Conrad Dan Ryan Ron Astridge
2012 Dave Cieslik Dan Ryan Steve Molnar Will Mason Dan Ryan Jeff Qualey Ron Astridge
2013 Dave Cieslik Dan Ryan Steve Molnar Will Mason Dan Ryan Jeff Qualey Ron Astridge
2014 Dave Cieslik Dan Ryan Steve Molnar Bill Eagan Dan Ryan Jeff Qualey Ron Astridge
2015 Dave Cieslik Dan Ryan Steve Molnar Anthony Gorrell Jeff Qualey Anthony Gorrell Ron Astridge, Chris Wells
2016 Dave Cieslik Dan Ryan Jon Garbin Anthony Gorrell Jeff Qualey Anthony Gorrell Ron Astridge, Lex Maccubbin
2017 Jeff Qualey Danny Ryan Matt Schuster Andy Phillips Jeff Qualey Jon Garbin Lex Maccubbin
2018 Jon Garbin
2019
Year President VP Match Sec Treas Spr Capt Fall Capt Coach
2020
2021
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029

Events

Year Playoffs Tours Visitors Other Upstate location - Winner
1966       April correspondence with ERU President Edmund Lee about how to start a rugby club  
1967          
1968   3 players toured with Philadelphia to Ireland-Wales-England      
1969          
Year Playoffs Tours Visitors Other Upstate location - Winner
1970       Played at halftime of Pittsburgh-Bills game in October. Attended first Sabre away game the night before. Jim Fritton Cornell - Rochester
1971       As the story goes -- Chuck Koltoff went to Toronto to buy a set of navy and white hooped jerseys. They had none in stock but had a good deal on some navy & sky hoops which he bought with his own money (refunded later).He handed then out at a game in Hamilton. Each had a magic-marker name inside of the collar "BOB". Some of us wondered who was Bob. Chuck told us we were now the "Buffalo Old Boys" Most of us didn't know the significance of "old boy". Chuck identified and procured the field at Delaware Park as our home pitch. Bruce Marzahn Cornell - U Syracuse
1972         Syracuse - U Syracuse
1973         Oswego - U Syracuse
1974 Niagara RU Div II Ontario Div II def York University   Abercairn Played at halftime of Bills Giants pre-season game at Rich Stad Rochester - Cornell
1975 Niagara RU Div II lost to Sarnia Wales England     Colgate - Cornell
1976 Niagara RU Div II lost to Windsor       Rochester - Rochester
1977 Niagara RU Div II lost to York County       Rochester - Rochester
1978     Tullamore Sept 12-0 win over Pittsburgh Syracuse - Syracuse Rogues
1979   Ireland Sale Aug   Schenectady - Albany Knicks
Year Playoffs Tours Visitors Other Upstate location - Winner
1980     Worthing Aug U Birmingham Sept   Rochester - Albany Knicks
1981         Syracuse - Albany Knicks
1982         Brockport - Albany Knicks
1983 In Buffalo Def Albany Knicks England-Ireland-Wales     Schenectady - Albany Knicks
1984     London Metro Police   Windhover - Albany Knicks
1985         Windhover - Buffalo Old Boys
1986       Porter Cup Windhover - Albany Knicks
1987         Windhover - Albany Knicks
1988     New Tradegar Wales Washington St Pats Tny Windhover - Buffalo Old Boys/Albany Knicks tie
1989       Played in NRU summer league ECC South - Buffalo OldBoys
Year Playoffs Tours Visitors Other Upstate location - Winner
1990         ECC South -
1991     London Metro Police   ECC South -
1992       ERU Region 1 semi-finals Mystic ECC South - Buffalo Old Boys
1993     Glamorgan Wanderers, Wales ERU Region 1 semi-finals Mystic Cancelled
1994 ERU Inland Div Champs England-France Pwllheli Wales Had to beat NYAC and Chesapeake to get to the ERU playoff, then defeated Boston 50-12 in semi-final only to play PAC in final. PAC had a bye on SAT and went on to win the National Championship.  
1995          
1996          
1997          
1998 Midwest Div II Alleghany Union Champs        
1999 Midwest Div II Alleghany Union Champs England Wales Reading Whitchurch, Eng USA Rugby Div II Sweet 16  
Year Playoffs Tours Visitors Other Upstate location - Winner
2000 Midwest Div II Alleghany Union Champs   New Tredegar, Wales USA Rugby Div II Final 8  
2001 Midwest Div II Alleghany Union Champs     USA Rugby Div II Sweet 16  
2002 Midwest Div II Alleghany Union Champs     USA Rugby Div II Final 8  
2003 Midwest Div II Alleghany Union Champs     USA Rugby Div II Final 8  
2004 Midwest Div II Alleghany Union Champs     USA Rugby Div II Sweet 16  
2005 Midwest Div II Champs     USA Rugby Div II Sweet 16  
2006          
2007 Midwest Div II Champs     USA Rugby Div II Final 8  
2008 CanAm Winner     Played MW DI  
2009       Played MW DI  
Year Playoffs Tours Visitors Other Upstate location - Winner
2010 CanAm Final     Played MW DI, USA Rugby Div III Sweet 16  
2011 Four Leaf Champs, Midwest Div II Champs, CanAm Final     Played MW DII ,USA Rugby Div II Sweet 16  
2012 Empire GU DI Champs     Played Empire DI  
2013 CanAm Final Tour of England, Wales, Caldy, Wales? Twickenham   Played Empire DII  
2014 Empire GU DI Semifinalist     Played Empire DII and DIII Both sides undefeated  
2015 Empire DII, DII playoffs     Played Empire DII and DIII  
2016          
2017          
2018          
2019          
Year Playoffs Tours Visitors Other Upstate location - Winner
2020          
2021          
2022          
2023          
2024          
2025          

Awards

Bruce Marzhan
Year MVP Back D2 MVP Back D3 MVP Forward D2 MVP Forward D3 Most Improved Rookie of the Year Man of the Year
1982 Larry Ksionzyk, Randy Bailey Franz Ross Frank Holden Chris MacNamara Joe Wright (F), Brian Kridler (B) Tim MacFarland (F), Mark Martin (B)
1990 Lex Maccubbin
1991 Lex Maccubbin
1992 Lex Maccubbin
1993 Bill Nashwinter Paul Hankinson Tim Moran Tom Surwill Mike Lewis (F), Chuck Mosey (B) John Carty (F), Scott Terech (B) Lex Maccubbin
1994 Scott Terech Dan Shaw Dean Penman Paul Keeler John Jabolonski (F), Jeff Calabrese (B) Sean Kelly (F), Chris Kowlaski (B) Steve Kuznik
1995 Alex Nadiak
1996
1997 Chris Kowalski Mike Ilkiwskyj Jerry Hann Dave Hill Gary Hackbush (F), Paul Hankinson (B) John Cox (F), Clancy Seymour (B) Steve Kuznik
1998 John Baldwin
1999
2000 Paul Vallone
2001 Paul Vallone
2002
2003 John Baldwin
2004 Alex Nadiak
2005 Bob Bogdanowicz Eric Heltz George Skaros (F), Paul Fader (B) Nick Kusmierski Paul Vallone
2006 Paul Vallone
2007 Nick Kusmierski Jack Turner Matthew "Swing" DePoint Reid Polmateer Bill "Biff" Conrad Alex Nadiak
2008 Ron Astridge
2009 Nick Kusmierski Tom Ryan Mike Hall Pantoja Ian Blain Brandon Kirk Paul Vallone
2010
2010 Greg Campo Bob Bogdanowicz Jon Goergen Steve Carauana Derek Smith Anthony Gorrell Bill Conrad
2011
2012
2013 Matt Brooks Ian Blain Mike Hall Tim Gervais Billy Eagan Jon Garbin Jeff Qualey
2014
2015 Anthony Gorrell Sean Kolb Matt Schuster Dan Basile Clayton Hoyt Collin DeGuehery
2016 Ryan Szaniszlo Chris Wier Matt Schuster Jjamil Luciano Josh Bennett James Stewart Jon Garbin
2017 Kyle Johannssen Corey Ratka James Stewart Josh Bennett Mark Miskovski Colton Kells Jeff Qualey